Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Przez swoje niewielkie wymiary jest dobrą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest wielkość dna klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, jako,że będzie miała prywatną przestrzeń, w której może schować się aby odpocząć lub odstresować się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

klatka dla świnki morskiej https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html