Karma dla psa – sucha czy mokra?

Przeglądając oferty sklepów zoologicznych możemy natknąć się na szereg produktów dla psów. Przykładem takiego produktu jest gotowa karma dla psa. Występuje ona w dwóch podstawowych rodzajach: sucha i mokra. Właściciele psów często zastanawiają się który rodzaj wybrać dla swojego podopiecznego, czy wystarczy jeśli wybiorą jeden z nich czy lepiej wybrać oba? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Sucha karma dla psa jest to najpopularniejszy produkt wśród właścicieli psów. Jest łatwa do podania oraz przechowywania oraz wystarcza na dłuższy czas (często występuje w dużych opakowaniach o długich terminach ważności.). Jej główną cechą charakterystyczną jest niewielka (do 8%) zawartość wody. Dzięki twardej strukturze znacząco ogranicza osadzanie się kamienia nazębnego.

Mokra karma dla psów jest to produkt zawierający znacznie większą ilość wody niż jej suchy odpowiednik. Z tego powodu najczęściej musi być specjalnie przechowywana (np. w lodówce). Jej główną zaletą jest pozytywny wpływ na układ trawienny i moczowy psa, a także jej wyjątkowa apetyczność. Podobnie jak w przypadku karmy suchej karma dla psa mokra jest bardzo łatwa do podania. Najczęściej zapakowana jest w wygodne saszetki, dzięki którym właściciel dokładnie wie jaką ilość karmy powinien podać swojemu podopiecznemu.

wybór karmy dla psa

Zarówno karmy suche jak i mokre mają swoje wady i zalety. Karma sucha jest wygodna, łatwa do podania i utrzymania w świeżości dodatkowo jest również dosyć tanim rozwiązaniem. Jednak nie zawiera wystarczającej ilości wody przez co nasz podopieczny może w łatwy sposób się odwodnić. Karmy mokre mają większą zawartość wody co zapobiega odwodnieniom, są dużo smaczniejsze niż karmy suche, mają zachęcający mięsny smak i zapach, ale są rozwiązaniem dużo droższym niż karmy suche i trudniejszym do utrzymania w świeżości. Jeśli zatem zależy nam na wygodzie i prostocie powinniśmy wybrać karmę suchą i pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszego podopiecznego, a jeśli na zapewnieniu wyjątkowym smaku i lepszym trawieniu zwierzaka karmę mokrą.

Zastanawiając się nad wyborem karmy stanowiącej podstawę żywienia naszego podopiecznego warto wziąc pod uwagę jeszcze jedną możliwość: mieszanie tych dwóch rodzajów. Podawanie tylko suchej lub tylko mokrej karmy wiąże się z różnego rodzaju ograniczeniami a połączenie tych dwóch rodzajów może te ograniczenia zniwelować. Dzięki podawaniu raz mokrej a raz suchej karmy dla psów możemy zachować zalety obu rozwiązań. Decydując się na to rozwiązanie ważne jest przede wszystkim wprowadzenie swego rodzaju regularności czyli np. jeśli podajemy naszemu psu 3 posiłki to dwa z nich mogą zawierać tylko suchą karmę a jeden tylko mokrą.

Podsumowując zarówno karma dla psów mokra jak i sucha ma wiele zalet i równie wiele wad. Jednak dzięki wprowadzeniu ich obu do diety naszego podopiecznego możemy czerpać korzyści płynące z każdej z nich ograniczając jednocześnie szkody jakie mogą powodować. Niezależnie od tego czy naszego podopiecznego będziemy karmić tylko karmą suchą albo mokrą czy mieszając oba rodzaje musimy pamiętać o wybraniu karmy, która będzie dostosowana do potrzeb naszego zwierzęcia. Dzięki temu zapewnimy mu prawidłowy rozwój i długie życie.

Jeśli szukasz wysokiej jakości karmy dla psów – zajrzyj do sklepu internetowego Krakvet